Fyzická antropologie a archeologie z pohřebiště Praha-Zličín na ČRo Leonardo

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce k poslechu záznamu rozhlasového pořadu ČRo Leonardo Víkendová univerzita, v jehož rámci byl 3. 3. 2012 odvysílán záznam přednášky „Populace z doby stěhování národů z pohřebiště v Praze-Zličíně z pohledu fyzické antropologie a archeologie“. Přednáška původně zazněla na konferenci Archeologie a antropologie v Národním muzeu. Jejími autory jsou Dr. Jaroslav Jiřík, Mgr. Jiří Vávra, Mgr. Marcela Víšková a RNDr. Ivana Jarošová.

Výzkum pohřebiště Praha-Zličín proběhl mezi lety 2005–2008 pod vedením Muzea hlavního města Prahy a společnosti Labrys, o.p.s. Pohřebiště je datováno do 5. století našeho letopočtu, do období starší fáze stěhování národů. Předpokládá se, že pohřbení patřili ke germánským kmenům Vinařické skupiny. Projevuje se zde směs různých kulturních vlivů.

Prozkoumáno bylo celkem 174 kostrových hrobů, čímž toto pohřebiště vysoce přesahuje všechny obdobně datované lokality v Čechách.

Přesto, že byla většina hrobů již krátce po zahrnutí vykradena, přinesl výzkum velký počet nálezů pohřební výbavy. Mezi ně patřil např. soubor osmnácti importovaných skleněných nádob, skleněné korálky, římská zlatá mince upravená na ozdobnou sponu a další předměty z drahých kovů.

Antropologické zkoumání má za úkol přinést podrobné zhodnocení zdejší populace na základě kosterních ostatků. U každého jednotlivého pohřbu (kterých bylo 177) bylo zjišťováno pohlaví, dožitý věk a výška postavy. Zkoumán byl také stav chrupu, ze kterého se dá odvodit mj. složení potravy zemřelých jedinců. V budoucnu proběhnou také analýzy na kosterním materiálu patrných patologických procesů.

Výsledky antropologického zkoumání byly poznamenány velmi špatnou uchovalostí koster zde pohřbených. Celá polovina se jich zachovala již pouze v odlišném barevném odstínu půdy v místě uložení. Kompletně dochované byly pouze dva skelety.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.