Pozůstatky pravěkého obydlí v Pekařské ulici v Praze Stodůlkách

V polovině července 2008 probíhalo skrývání zeminy pro stavbu komunikací v rámci výstavby čtvrti Botanica Vidoule. Při provádění dohledu na při stavbě zeminy byl zjištěn výskyt tzv. kůlové jamky dokládající přítomnost pravěké sídlení aktivity v místě. Následně proběhl záchranný archeologický výzkum.

Povrch kůlové jamky po začištění

Povrch kůlové jamky po začištění

Po detailním začištění plochy skrývky byl zjištěn půdorys pravěkého domu patrně náležícímu některé z neolitických kultur a spadající tak do období zhruba poloviny 6. až poloviny 4. tisíciletí před Kristem. Půdorys byl tvořen řadou cca 1 m vzdálených malých kůlových jamek (jejich průměr se pohybuje kolem 20 cm) a dvěma velkými kůlovými jamkami (průměr cca 40 cm). Tyto velké jamky tvoří tzv. středovou řadu kůlové konstrukce pravěkého domu nesoucí hřeben střechy.

Podlaha neolitického domu

Podlaha neolitického domu

Řada menších jamek pak tvořila vlastní stěnu domu (prostor mezi kůly byl vyplněn splétaným proutím). Druhá ze stěn nebyla stavbou odkryta, nachází se mimo prostor komunikace. Mimo to byly nalezeny ještě dvě jamky související patrně s vnitřním vybavením domu.
Nález je pokračováním již prozkoumaných, v pravěku hustě osídlených ploch, v bližším okolí (prostor Jinonického zámečku, prostor stanice metra Nové Butovice a dalších). Dokládá, že poznatky o osídlení této části Prahy stále ještě nejsou úplné, a že pravěké nálezy je možné i nadále očekávat kdekoliv.

Příspěvek byl publikován v rubrice Terénní výzkumy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.