Prezentace výzkumu v Praze-Zličíně

V úterý 17.6.2008 se v Hrozenkovské ulici v Praze 5-Zličíně uskutečnila prezentace významného archeologického výzkumu pro zástupce sdělovacích prostředků. K nejdůležitějším výsledkům výzkumu patří prozkoumání a zdokumentování neolitického sídliště ohrazeného čtyřmi řadami palisády, ojedinělého nálezu pravěké cesty a zejména kompletního kostrového pohřebiště z doby stěhování národů, jež je se svými 177 pohřby v 174 hrobech největší doposud prozkoumané pohřebiště z daného období na území České republiky.

Tým archeologů Milan Kuchařík, Jiří Vávra a Jaroslav Jiřík představili novinářům průběh, předběžné výsledky a význam výzkumu v kontextu české i středoevropské archeologie. Nálezy a poznatky přiblížili s ohledem na širší historické souvislosti. Předvedli také některé důležité nálezy, jako např. pozdně římskou provinciální misku keramiky typu terra sigillata, skleněnou láhev na nožce zdobenou jemnou kanelurou, šperky z drahých kovů a jantarový korálek. Antropolog Pavel Kubálek přiblížil poznatky týkající se kosterního materiálu z hrobů. Novináři si mohli za odborného výkladu přímo v terénu prohlédnout několik rozpracovaných hrobů s nálezy kosterních pozůstatků i artefaktů in situ.

Terénní část výzkumu zahájená na podzim roku 2005 bude v nejbližších dnech ukončena. Následovat bude časově i finančně náročné zpracování mimořádně bohatého materiálu, které přinese podrobné a částečně i nové poznatky o životě i smrti v době stěhování národů nejen na území České republiky. Zpřístupněním informací o tomto významném archeologickém výzkumu médiím a tím široké veřejnosti chceme přispět k prohloubení zájmu a respektu laiků nejen k práci archeologů, ale zejména k archeologickému dědictví a historii v regionu dnešní České republiky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Terénní výzkumy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.